top of page
header banner.png

2024 Top Inductee List 
World Top Best of the Best Martial Artists

No.              Name                                              Country                  Style                                 Award Category Level              

  1.                   GM Robert Pilkington                                US                            Essential Stick & Cane                       Grandmaster of the Year

  2.                   GM Asghar Keshwardoost                        IT                              Shotokan Karate                                Grandmaster of the Year

  3.                   Master Knut Gjerde                                   NOR                          Tae Kwon Do                                     Best Master of the Year

  4.                   GM Robert Mc Gee                                   US                             Tai Chi                                                Grandmaster of the Year

  5.                   GM Sebastian Sparti                                 IT                               KungFu                                               Best Master of the Year

  6.                   Master Joe Anthony Ingrati                      AU                             Tae Kwon Do                                     Marial Arts Legacy Grandmaster Award

  7.                   Master Steven Smith                                 UK                            Judo                                                     Best Master of the Year

  8.                   Master Roland jensen                               DE                             Tae Kwon Do                                      Best Instructor of the Year

  9.                   GM David Ducay                                       US                             KaJuKenBo Escrima                           Pioneer Award

  10.                   GM Ulrich Lentz                                         DE                             Self Defense                                       Grandmaster of the Year

  11.                  Master Mark Walker                                   US                             Jiu-Jitsu                                               Golden Life Award 

  12.                  Guru Neil Palmer                                        UK                             Philipino Martial Arts                          Best Instructor of the Year

  13.                   Master Luis Navarro                                  MX                            Chinese Martial Art                             Best Master of the Year

  14.                   Mr. Silver Seabrook                                  US                             Kick Boxing                                         Outstanding Specialist Award                  

  15.                   Master Juanita Kapp                                 SA                             Shorin Ryu                                           Female Master Award 

  16.                   GM Leif Hermansson                                 Sweden                   Mugairu Iaido                                      Pioneer Award

  17.                   GM Hamamoto Hisao                                Japan                       Batto Jutsu                                          Living Legend Award 

  18.                   Büyük Usta  Bilal Çelebi                            Turkey                      Close Protection                                Best Coach of the Year     

  19.                   Master Crisanto S. Cuevas                        Philippines               Philippine Sikaran                              Best Master of the Year

robert-pilkington.png

Robert Pilkington

Grandmaster of the Year

Essential Stick & Cane

Sebastiano Sparti.png

Sebastian Sparti

Best Master of the Year

KungFu

David Ducay ji.png

David Ducay

Pioneer Award

KaJuKenBo Escrima

13 Luis Navarro.png

Luis Navarro 

Best Master of the Year

Chinese Martial Art

Hamamoto Hisao.png

Soke Hamamoto Hisao

Living Legend Award

Batto Jutsu

Asghar-keshwardoost.png

Asghar Keshwardoost

Grandmaster of the Year

Shotokan Karate

joe_ingreti.png

Joe Anthony Ingrati

Martial Arts Legacy Grandmaster Award

Tae Kwon Do

joe-ingreti.png

Ulrich Lentz

Grandmaster of the Year

Self Defense 

Silver Seabrook.png

Silver Seabrook

 Outstanding Specialist Award

Kick Boxing

018 Bilal Celebi.png

Büyük Usta  Bilal Çelebi

Best Coach of the Year

Close Protection

Copy of Knut Gjerde.png

Knut Gjerde

Best Master of the Year

Tae Kwon DO

Steven.png

Steven Smith

Best Master of the Year

Judo

Mark Walker.png

Mark Walker

Golden Life Award

Jui-Jitsu

Juanita Kapp.png

Juanita Kapp

Female Martial Artist

Shorin Ryu

18 Crisanto S. Cuevas.png

Crisanto S. Cuevas

Best Master of the Year

Philippine  Sikaran

robert_mcgee.jpg

Robert Mc Gee

Grandmaster of the Year

Tai Chi

Roland Jasen.png

Roland Jensen

Best Instructor of the Year

Tae Kwon Do

Nail Palmer.png

Neil Palmer

Best Instructor of the Year

Philipino Martial Arts

leif Harmession.png

Leif Hermansson 

Pioneer Award

Mugairu Iaido  

bottom of page